História
Súťaž Márie Hollósyovej vo vyšívaní vznikla v roku 2017 s cieľom podporiť tradíciu vyšívania, oceniť umenie ľudí, ktorí si aj v dnešnej uponáhľanej dobe nájdu čas a vytvoria umelecké diela, do ktorých pretavia svoj cit, zmysel pre harmóniu a dobro.
Súťaž nesie meno Márie Hollósyovej, vďaka ktorej sa o slovenskej výšivke hovorilo aj za hranicami Rakúsko-Uhorska.

Slovenské výšivky a čipky na prelome 19. a 20. storočia patrili medzi najžiadanejší módny artikel, aj keď vzhľadom na mocenské a geopolitické usporiadanie sa vo svete častokrát hovorilo o slovenskej výšivke ako o maďarskej.
V Cíferi pôsobila od roku 1892 výšivkárska škola pod vedením Márie Hollósy, excelentnej vyšívačky a schopnej organizátorky. Na jednej výšivke častokrát pracovalo viacej žien kvôli tomu, že boli špecializované na rôzne techniky. Už v roku 1896 bola M. Hollósyová vyznamenaná ministrom obchodu striebornou medailou za práce vystavené na Milenárnej výstave v Budapešti. Úspech výšiviek z dielne M. Hollósy vyvrcholil na svetovej výstave v Paríži v roku 1900, kde spolok pod jej vedením získal najvyššie ocenenie GRAND PRIX a ona osobne dostala striebornú medailu.